Jakie regały wybrać do archiwum?

Każde archiwum, bez względu na swoją powierzchnię, wymaga bardzo dokładnego i przemyślanego zaprojektowania przestrzeni oraz wybrania optymalnej infrastruktury. Ta ostatnia, składająca się przede wszystkim ze specjalnych regałów przesuwnych do archiwum, powinna być możliwie jak najlepiej dopasowana do charakteru danego miejsca i potrzeb użytkowników.

Inwestorzy często więc zastanawiają się, jakie regały wybrać do archiwum, aby miejsce stało się praktyczne, funkcjonalne i niemal bez ograniczeń. Najlepiej w koncepcję takich miejsc wpisują się regały jezdne, posadowione na specjalnych szynach, dzięki czemu pozwalają na zgromadzenie maksymalnej ilości dokumentów w jednym miejscu. Regały przesuwne do archiwum powinny być też pakowne, umożliwiające przechowanie i uporządkowanie jak największej ilości materiałów oraz dostosowane do nich pod względem głębokości i wysokości półek.

Cechy dobrych regałów przesuwnych do archiwum

Przede wszystkim regały do archiwum powinny być pod każdym możliwym względem dopasowane do pomieszczenia, w jakim mają służyć. Od statycznych mebli znacznie lepiej sprawdzą się regały jezdne, umieszczone na specjalnych szynach. Dzięki nim można korzystniej zagospodarować przestrzeń pomieszczenia, jednocześnie stawiając w nich więcej regałów. Te są dociskane do siebie i przytrzymywane. W razie potrzeby poszczególne skrzydła rozsuwa się na odległość pozwalającą na swobodne poszukiwanie dokumentów.

Nie można zapominać, aby regały przesuwne do archiwum były w pełni bezpieczne dla użytkowników. Na ten parametr składają się nie tylko materiały, z jakich są wykonane oraz jakość ich złożenia, ale również certyfikaty potwierdzające tę jakość. Każdy regał jezdny powinien mieć atest oraz deklarację zgodności z przyjętymi w Polsce normami i być zaklasyfikowany pod kątem reakcji na ogień. Zwykle regały jezdne mają też świadectwo higieniczności PZH.

Gotowe czy produkowane na zamówienie – jakie regały jezdne sprawdzą się lepiej?

Jeśli archiwum ma być przygotowane optymalnie pod kątem danej firmy czy organizacji, najlepiej wybierać regały do archiwum bezpośrednio u producenta. W takich miejscach meble firmowe są projektowane i wykonywane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ich wielkość czy ilość segmentów jest obliczona i dopasowana do możliwości konkretnego lokalu. To bardzo cenne, szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Zwykle produkowane na specjalne zamówienie regały jezdne są wykonane z metalu, a ich konstrukcja jest malowana proszkowo. Mogą mieć maksymalną wysokość do 3 000 mm, szerokość nie większą, jak 8 000 mm oraz głębokość poszczególnych półek ustalaną indywidualnie. Zakres tych ostatnich to zazwyczaj od 250 do nawet 600 mm. W ten sposób możliwe jest wygodne i bezpieczne przechowanie praktycznie każdego rodzaju dokumentów – teczek, segregatorów czy kartonów z dokumentacją.

Regały przesuwne jezdne – cena

Jeśli chodzi o przygotowywane na zamówienie regały przesuwne jezdne, cena zawsze jest ustalana indywidualnie, na podstawie potrzeb i oczekiwań określonych przez zamawiającego. Ostatecznie więc oferta regałów jezdnych i cena za ich wyprodukowanie oraz montaż na miejscu będzie uzależniona do ilości modułów, ich gabarytów – wielkości, szerokości i głębokości półek. Na cenę składa się też m.in. liczba dodatkowych zabezpieczeń czy niestandardowe dodatki.

Standardowo regały przesuwne jezdne w cenie zawierają m.in.: gumowe odboje zamontowane na ramie jezdnej, zapobiegającej uderzeniom i zderzeniom skrzydeł, blokady napędu, antywyważniki czy zabezpieczenie półek, dzięki którym nie wysuwają się one do przodu. Cena obejmuje również transport i montaż na miejscu.