Typy i zastosowanie regałów przesuwnych

Zagospodarowanie przestrzeni w przedsiębiorstwach, firmach i instytucjach jest jednym z kluczowych czynników warunkujących ich sprawne funkcjonowanie. Szczególnie istotnym aspektem organizacyjnym w magazynach, biurach, warsztatach, czy halach produkcyjnych są meble przemysłowe. Profesjonalne wyposażenie do tych zastosowań, jak regały przesuwne, szafy, biurka, stoły, czy półki, musi spełniać określone kryteria, bardziej precyzyjne niż w przypadku tradycyjnych mebli. By sprostać tym oczekiwaniom, konieczne jest wykonywanie regałów na zamówienie. Przykładowo, dobrze dopasowane regały przesuwne to efekt indywidualnego podejścia, czyli pomiarów, doboru materiałów i ustaleń potrzeb użytkowników.

Co to są regały przesuwne i jakie mają zastosowanie?

W odróżnieniu od mebli stacjonarnych, cechą główną regałów przesuwnych jest możliwość ich przemieszczania, co pozwala na dynamiczne składowanie. Ta swego rodzaju mobilność konieczna jest zwłaszcza w biurach i magazynach. Zwane także jako regały jezdne, zwykle znajdują się w archiwach i większych pomieszczeniach biurowych, służą do przechowywania dokumentów, teczek, akt, kartonów itp. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, także w wąskich korytarzach i małych pomieszczeniach.

Transparentność składowania na regałach, możliwość ich przemieszczania i dowolnego konfigurowania stanowi duże ułatwienie dla pracowników. Regały archiwalne przesuwne używane są często w urzędach, sądach, kancelariach prawnych, biurach, ośrodkach użyteczności publicznej, czy bibliotekach. Są praktyczne, wygodne i elastyczne, pozwalają na optymalną organizację powierzchni, a nawet na zmniejszenie kosztów magazynowania.

Typy i działanie regałów przesuwnych

Regały magazynowe przesuwne składają się z mniejszych półek połączonych w całość i poruszają się na wózkach osadzonych w szynach jezdnych. Występują tu dwa typy konstrukcji napędu. Przy przesuwaniu regały mogą być napędzane korbą mechaniczną, albo silnikiem elektrycznym.

Regały przesuwne z napędem korbowym są praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem w większości pomieszczeń magazynowych, archiwalnych i biurowych. Mechanizm o odpowiednim przełożeniu umożliwia swobodne przesuwanie regałów za pomocą korby ręcznej.

Regały przesuwne – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w regały przesuwne wymaga często indywidualnego zamówienia na zlecenie. By zrealizować montaż, niezbędne są pomiary, wybór materiałów i rozwiązań, indywidualna wycena itd. Profesjonalny sklep oferujący regały przesuwne musi konsultować projekt z Klientem. Producent poznaje powierzchnię lokalu i dopasowuje finalny produkt do potrzeb zamawiającego.

Najważniejsza jest jakość i trwałość użytych materiałów oraz solidne wykonanie. Niebagatelne znaczenie ma także lokalizacja producenta, bo w wielu przypadkach konieczna jest współpraca lokalna. Fachowość i kompetencje wykonawców projektu, a także serwis i obsługa posprzedażowa musi być równie poważnie brana pod uwagę podczas wyboru. W przypadku tej realizacji, zdecydowanie należy postawić na sprawdzonych i uznanych na rynku partnerów.